Hastalıklar ve Gunce..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 25 Eyl 2020 ]
Toplam 56 ziyaret
32 benzersiz ziyaretçi

evdehastabakimi » UYUZ NEDİR
Uyuz
Ancak mikroskopla görülebilen bu canlı , yazık ki deri altında dolaşan hareketli bir hayvancık bir parazittir.Küçük, yuvarlak vücutlu ve 8 bacaklı olup deride yuva yapar ve alerjik bir reaksiyona sebep olur,çılgınca kaşındırır.


İnsandan insana yakın temasla geçer. Isı ve kokunun cezbettiği canlı;yuva yapmak, yumurtalarını bırakmak ve dışkısını atmak için üst deri içerisinde tüneller açar.Kurtçuk yumurtadan çıkar ve derinin yüzeyine doğru hareket eder ve yetişkin bir canlıya dönüşmek için deri yüzeyindeki epidermis tabakası içinde yaşar.Vücuda yayılmadan bir ay geçebilir.

Belirtiler:
-ilk belirti;özellikle geceleri artan şiddetli kaşıntıdır.
-bu belirtiden öncede kişi çevresine uyuzunu bulaştırmaktadır.
-başlarda, küçük kırmızı kabarcıklar ve sivilceler görülür.
-ilerlemiş vakalarda deri kabuklu ve pullu olabilir.
-çoğunlukla vücudun kıvrım ve çatlaklarında başlar,özellikle parmaklar arasında, dirsek ve bileklerde, kalça ve kemer hizasında, kadınlarda meme başında, erkeklerde cinsel organda görülebilir.Bileziklerin, yüzüklerin altındaki deride saklanırlar.Göbek çevresi ve koltuk altı sevdikleri yerlerdir.

Tanı ve tedavi:
Tanı kesinlikle bir dermatolog tarafından konmalı.Bu belirtiler görüldüğünde,kendi kendinize bir tedavi için uğraşmak yerine kesin tanı için Hemen doktora başvurunuz.Yoksa uyuzunuzun hem çevreye yayılmasına hem,bütün vücunuza yayılığ direnç kazanmasına neden olursunuz.

Uyuzunuzdan ancak reçeteli kremler sayesinde kısa sürede kurtulabilirsiniz.Bu kremleri sürmeden önce ve sonra banyo yapılır.Vücuda kuruyken , yatmadan önce sürülür,8-14 saat vücutta kalması gerekir.Bu süre geçince yıkanılır. Kesinlikle kaynatılmış temiz eşyalar giyilmelidir.
Uyuzlu kişinin kullandığı çarşaf ve çamaşırlar,otomatik makinede 90 derecede yıkanmalıdır.Ve sonrasında kızgın ütüyle ütülenmelidir. Yıkanamayacak eşyalarda bir poşete konup,ağzı iyice kapatılıp en az bir hafta sonra kullanılır. Bütün evi elektirikli süpürgeyle süpürüp,torbayı yok edilmelidir.Uyuz ,karşılaştığı her insana eşit davranır.Zengin,fakir,genç,yaşlı olmanız onu ilgilendirmez.Uyuzlu biriyle yakın temas yeterlidir.

Risk altında olanlar:
-Hijyenik kurallara uymayanlar
-Bağışıklık sisteminin zayıf olanlar
-Toplu yerlerde yaşayanlar


Yorumlar (2)
eczanede150tl ye bulabilirsiniz
elda tarafından | Sal, 08 Kas 2011 10:44:02 tarihinde yazıldı.
UYUZ ?LACI ÖNERMEN?Z? ?ST?ORUM VE BU ?LAÇ NE KADARDIR LÜTFEN MA?L ATIN AC?L???*??
esra tarafından | Cmt, 15 May 2010 23:56:55 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi