Hastalıklar ve Gunce..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cmt, 26 Eyl 2020 ]
Toplam 176 ziyaret
77 benzersiz ziyaretçi

evdehastabakimi » TRAFİK KAZALARINDA İLK TEDAVİ ÜCRETİNİ DEVLET KARŞILIYOR
Aydın İl Sağlık Müdür yardımcısı Dr. Faruk Aydın yaralanmalı trafik kazalarında vatandaşların ambulans hizmeti ve hastane acil servislerinde yapılan acil tedavi karşılığında para ödeme zorunluluğu bulunmadığını belirterek, özel sağlık kuruluşlarının da buna uygun hareket etme zorunlulukları olduğunu söyleyip vatandaşları haklarını kullanmaları konusunda uyardı.
--------------------------------------------------------------------------------
Yaralanma ile sonuçlanan trafik kazaların da hastane acil servislerinde yapılan ilk müdahalelerden para talep edilemeyeceğini söyleyen Faruk Aydın "Kamu'ya bağlı hastanelerde bu konu da zaten bir sıkıntımız bulunmuyor. Ben özellikle özel sağlık kuruluşlarına yaralanmalı trafik kazası sonucu başvuran vatandaşlarımızın bu yasal haklarını kullanmaları konusunda uyarıyorum. Bu tip vakalarda hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşlarımızın tedavi giderlerini zorunlu trafik sigortası karşılamaktadır. Sosyal güvencesi olan vatandaşların giderleri de sigorta kuruluşları tarafından karşılanıyor. Sağlık Bakanlığımıza bağlı Karayolları Trafik Döner Sermaye İşletmemiz bütün bu işlemlerin takibini yaparak sonuçlandırıyor" dedi.
Son iki yıldır sağlık kuruluşları tedavi ücretlerinin ödenmesi konusunda sigorta şirketleri ile muhatap olma durumunun giderildiğini vurgulayan Faruk Aydın " Sağlık kurumlarımız yapılan tedavi işlemlerini sosyal güvenlik kurumuna aktarıyor. Sosyal güvenlik kuruluşu da sigortadan gerekli ödemenin tahsilatını yapıyor. Bu uygulama sistemdeki ağırlığı da gidermiş oldu. Yaptığımız uygulama ile özel sigorta şirketlerinin cebinden çıkmayan önemli meblağları sistem içerisine aktarılarak trafik kazası mağduru pek çok vatandaşın mağduriyeti de asgari düzeye indirildi" diye konuştu.
Sigortasız araçlarla trafiğe çıkmamaları konusunda vatandaşları uyaran Faruk Aydın, şöyle konuştu: "Mutlaka aracının sigortasını vatandaş yaptırmalı. Benim aracım eski sigorta yaptırmaya değmez anlayışı ile hareket etmek çok yanlış, kişi aracını sigorta yaptırırken aslında aracını değil, başına gelebilecek bir kazaya karşı kendini koruma altına almış oluyor

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi