Hastalıklar ve Gunce..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cmt, 26 Eyl 2020 ]
Toplam 132 ziyaret
75 benzersiz ziyaretçi

evdehastabakimi » BEHÇET HASTALIĞI
BEHÇET HASTALIĞI
Genel Bilgiler

İlk kez 1937 yılında bir Türk doktoru olan Hulusi Behçet tarafından tanımlanmıştır. Tıp Dünyasında bir Türk doktoru tarafından tanımlanan nadir hastalıklardan birisidir.
Behçet hastalığının en tipik özelliği, ağızda tekrarlayan aft adı verilen yaralar olmasıdır.

Ağız yaraları
Ağız yaralarına hemen hemen her hastada rastlanır ancak % 1 - 3 gibi az bir kısım hastada ağızda yara şeklinde bir belirti görülmeksizin hastalığın diğer belirtileri görülebilir. Genellikle ağızdaki yaralar hastalığın ilk belirtileridir ve diğer belirtiler ortaya çıkmadan yıllarca aft yakınması bulunan hastalar az değildir. Behçetteki ağız yaraları, tekrarlayıcı basit aftlardan ayırd edilemez ise de çok sayıda olmaları ve daha sık nüks etmeleri gibi farklılıklar vardır. Behçette aftlar genellikle ayda bir veya birkaç kez tekrarlar ve bir kaç gün içersinde iyileşirler.

Cinsel Bölge Yaraları
Behçet hastalığının diğer bir belirtisi de genital bölgede tekrarlayan yaralardır. bu yaralar küçük, deriden kabarık kırmızılık veya sivilce halinde başlar ve bunu, çabucak zımba ile delinmiş görünümde ve yavaş iyileşen yaranın gelişmesi izler. Bu yaralar hemen her zaman yerlerinde iz bırakarak iyileşirler. Genital bölge yaraları aftlara göre sayıca daha az ve daha uzun sürede iyileşirler.

Deri Belirtileri
Behçet hastalığında, koltuk altları ve kasıklar gibi büyük kıvrım yerlerinde de benzer yaralara zaman zaman rastlanabilir.
1. Kırmızı ve ağrılı yumrular şeklinde oluşumlar.
2. Sivilce benzeri belirtiler.
3. Deri damarlarının hastalanmasıyla ilgili belirtiler.


Göz Belirtileri
En önemli organ tutulmalarından biri olan gözdeki iltihaplanma hastaların yarısında tespit edilir. Gözde kanlanma ve bulanık görme şeklinde kendini gösterir. Erkeklerde ve genç kisilerde göz belirtileri daha sık ve daha ağır seyrederken, kadınlarda ve yaşlılarda daha seyrek ve daha hafiftir seyreder. Göz belirtileri bazan körlüğe kadar gidebilir.

Bu belirtilerin dışında Behçet hastalarının hemen hemen yarısında eklem ağrısı ve eklemlerde şişme gibi şikayetler, beyin hastalıkları, böbrek iltihabı, damar tıkanma ve genişlemeleri de görülebilir.
Behcet hastalığı daha çok 20-30 yaşlarda ve erkeklerde görülür. Türkler, Araplar, Yahudiler, Ermeniler ve Japonlarda daha sık görülür. Behçet hastalığının en karakteristik özelliklerinden birisi ataklar halinde seyretmesidir. Yaşla birlikte hastalığın aktivitesi azalır. Behçet hastalığının nedeni bilinmemektedir. Tedavi hastalığın etkilediği organa göre değişir. Tedavi kesinlikle doktor kontrolünde yapılmalıdır. Genetik biliminde sağlanacak gelişmeler Behçet hastalığının tedavisinde yeni ufuklara yol açacaktır. Behçet hastalığının en tipik özelliğinin ağızda tekrarlayan yaralar olduğu unutulmamalı ve bu yakınmaları olan hastaların mutlaka Behçet hastalığı yönünden araştırılması gereklidir.

Behçet, aslında bir hastalık değil tıbbi adı ile "sendrom" dur, ancak anlaşılır olması nedeni ile "hastalık" olarak yazılmıştır.


Yorumlar (5)
yaşar bükçüoglu isimdeki kişi sahtekardır aradıgımızda bıze 1000 euro karsılıgında ıkı üç sacam sapan ilac adı verdı inanmayın hastalıgı bahane edıp böyle sahtekarlara pirim vermeyin
sibel tarafından | Paz, 06 Tem 2014 15:19:47 tarihinde yazıldı.
behçet hastalığı geçici değildir geçme gibi bir sürecide olmadı sahte geçti laflarına inanmayın tamammen sahtakarlık gitmedıgımız doktor almadıgımız aktardan bitkısel ürün kalmadı kımse kanmasın
sibel tarafından | Cmt, 05 Tem 2014 11:11:10 tarihinde yazıldı.
www.behader.org biz behçet ve FMf hastaları bir araya gelip dernek kurduk bir çatı altında bir birimize destek oluyoruz sizleride bekleriz
Behçet Dernek tarafından | Paz, 29 Haz 2014 16:39:41 tarihinde yazıldı.
Merhaba, Bende Behçet hastasıyım ve Ankara Hacettepe hastanesinde memurum, Behçet hastalığının vermiş olduğu bütün ağrıları yaşadım ve 1 yıl yatalak olarak kaldım. Kullanmış olduğum ürünlerle alakalı olarak hastalığımın iyileşme derecesinde olduğu ve üveyt mikrobunun tamamen yok olduğunu doktorlarım gözlemledi. Bu ağrı ve şikayetleri yaşadım ve ne kadar yıkıcı olduğunu bildiğim için benim durumumda olan arkadaşlara yardımcı olmak isterim. iletişim : 0530 944 13 64 yasarbukcuoglu@gmail.com
yaŞar bükcüoglu tarafından | Pzt, 17 Haz 2013 09:01:11 tarihinde yazıldı.
Ben 8 sendir behçet hastasıyım bir çare arıyorum bu hastalık her yerime vurdu.
emine tarafından | Çar, 22 Eyl 2010 13:05:39 tarihinde yazıldı.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

En Son Eklenenler

x-isini-pulsari
yaz-ucgeni
yerel-kabarcik
yildizlar-arasi-yolculuk
zhai-zhigang
avusturya-uzay-ajansi
birlesik-krallik-uzay-ajansi

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi