Tiroid bezesinin hücrelerinden menşe alan kanserlere tiroid kanserleri denir. Gecikmeden doğru tanı konulup tedavi metodları eksiksiz uygulandığında bu kanserlerin çoğunluğu %100'e yakın oranda tedavi edilebilir. Dört ana gruba ayrılır: papiller kanser, folliküler kanser, medüller kanser, anaplastik kanser.

 

Hastalıklar ve Gunce..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cum, 25 Eyl 2020 ]
Toplam 50 ziyaret
32 benzersiz ziyaretçi

evdehastabakimi » TİROİD KANSERİ

TİROİD KANSERİ TÜRLERİ

 

TİROİD KANSERİNİN NEDENLERİ NELERDİR?

Çok net olarak bilinmiyor ancak çok uzun yarı ömrü olan uranyum türü radyoaktif maddelere maruz kalmak tiroid kanserine neden olabilir. Örneğin Çernobil Nükleer Santralındaki kazadan sonra ülkemizde ve diğer komşu ülkelerde tiroid kanseri oranı artmıştır. Ancak, teşhis ve tedavi amaçlı kullanılan  radyoaktif maddeler tiroid kanserine neden olmazlar.  Çünkü bunların yarı ömrü kısadır ve kullanılan dozlar son derece emniyetli sınırlar içerisindedir.

GUATR, TİROİD KANSERİ MİDİR?

Hayır. Guatr, tiroid bezesinin kötü huylu olmayan büyümeleridir. Ancak tiroid bezesindeki şişlikleri guatr olarak tedavi etmeden önce kanser ihtimali dikkate alınıp gerekli tetkikler eksiksiz yapılmalıdır.

 

GUATR KANSERE DÖNÜŞÜR MÜ?

Hayır. Ancak bazı tiroid nodüllerinin kanser çıkma şansı yüksektir. Ortalama olarak nodüllerin yaklaşık %5'i kanser iken soğuk nodüllerde bu oran %20 civarındadır. Bu açıdan nodülün kanser olup olmadığını anladıktan sonra nodüllü guatr tanısı alan hastadaki nodüllerin kansere dönme şansı yoktur. FAKAT; nodülsüz normal tiroid bezesinde de nodüllü guatrlı tiroid bezesinde de ileri yıllarda kanser gelişme riski her zaman vardır.

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi