Hastalıklar ve Gunce..


Haber bülteni üyeliğiZiyaret Bilgileri

[ Cmt, 26 Eyl 2020 ]
Toplam 133 ziyaret
75 benzersiz ziyaretçi

evdehastabakimi » OKUL VE KREŞLERDE İSHAL
Uzm.Dr. Aydoğan LERMİ

İshalin tanımı çocuğun yaşına ve tuvalet alışkanlığına göre değişir. Genel olarak normalden daha sık ve daha sulu dışkılamaya ishal denir. Birçok bakteri, virüs ve parazitler ishal yapabilir ayrıca gıda allerjileri ve antibiyotik kullanımıda ishal sebebi olabilir. İshalin sebebine bağlı oalrak ateş, bulantı kusma, karın ağrısı, baş ağrısı, halsizlik gibi şikayetlerde ishale eşlik edebilir. Sebebi ne olursa olsun tuvalet terbiyesi kazanmamış ishali olan çocuklar yuva ve kreşlere devam etmemelidir. İshale neden olan mikroplar genellikle gıda ve sulardan bulaşır. İnsandan insana bulaşma hijyenik kurallara dikkat etmemek ve dışkıyla kirlenmiş eller- eşyalar yoluyla olur.  

Eğer okul-kreşten sorumlu kişiyseniz :

 1.       ishalli çocuğu veya görevli personeli şikayetleri düzelene kadar okuldan uzaklaştırınız. 2.       Çalışan personelin iyi bir el yıkama tekniğine ve alışkanlığına sahip olmasını sağlayınız ve sık sık el yıkama uyarılarınızı ve eğitimlerinizi tekrarlayınız. 3.       Tuvaletten önce, tuvaletten sonra, bir çocuğa tuvalette yardım ettikten sonra, çocuğun altını değiştirdikten sonra, yemekten önce, servisten önce öğrenci ve personelin el yıkamasını sağlayınız. 4.       Oyuncak, banyo odası ve mutfak gereçlerinin hergün uygun şekilde dezenfekte edilmesini sağlayınız. 5.       İshalli çocukla teması olmuş personel ve diğer çocukları izleyiniz. 6.       Tuvalet terbiyesi kazanmış olan ve olmayan çocukları ayırınız. 7.       48 saat içinde bir sınıfta iki veya daha fazla ishal vakası görülürse tıbbi yardım isteyiniz. 8.       İshal ve ateşi olan çocukların tıbbi bakım aldıkalrından emin olunuz.

Eğer veli iseniz :

 1.       ishal olan çocuğunuzu okula göndermeyiniz. 2.       İshalle beraber ateş varsa mutlaka doktora başvurunuz. 3.       İshal süresince çocuğun temizliğine ve hijyenine özen gösteriniz. 4.       Doktor tavsiyesi olmadan ishal kesici ilaçlar kullanmayınız.  

Editör Bilgileri

Toplum Sağlığı Görevlisi

TOPLUM SAĞLIĞI GÖREVLİSİ


Editöre Ulaşın

En Son Güncellenenler

ikinci-jeanpaul
freebsd
apiterapi
azdavay-bakirci
aramamotorlari
uyku
kazimkoyuncu

Uzerine.com Copyright © 2005 Uzerine.com
uzerine.com Ana Sayfa | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Girişi